MAKALELER

Gabardin Kumaş

PAYLAŞIN!01/06/2018

Gabardin  Kumaş Nedir

Gabardin kumaş pamuklu ve ince yünlü,sık dokunan bir kumaştır.Dayanıklı ve sağlam kumaşların ana maddesi olarak kullanılan gabardin kumaşı dimi örgüsüyle dokunmaktadır.Rigalar kumaşta 45 dereceden fazla bir açıda olduğu için,gabardin kumaşlarında su geçirmezlik özelliği bulunur.

Esneklik ve dayanıklılık yönlerinden düşüktür.Genel özellikleri 2/1 dimi örgüde yapılan çözgünün ağır bastığı ve dik dimi özelliği gösteren bir,yünlü veya pamuklu kumaştır.Özelliklerinden su geçirmezlik özelliği için çözgü sıklığı fazla tutulur. Pantolonluk ve trençkot olarak 40/2 - 48/2 Ne çözgü, 20/1 - 24/1 veya 40/2 - 48/2 Ne atkı ipliği kullanılarak elde edilir. cm.'de 40 çözgü, 35 atkı sıklıklarda ve 2/2 dimi örgüde dokunur. Pamuk atkı çile boyalı ipliktir ve kumaşa top boyama uygulanır.İnce kaliteli pamuk örgülü gabardinlerde ise, atkı ve çözgüde 80/2 Ne iplik, cm.'de 64 çözgü, 30 atkı sıklıklarında kullanılır. Kalın gabardin özellikleri 30/2 iplikler de kullanılmaktadır.Temizleme olarak kuru temizleme kullanılabilir.Fakat ürünün üzerindeki kullanım detayları temizlik yapılırken dikkate alınması gerekir.

Gabardin  Kumaş Çeşitleri
Gabardin kumaşının Polyester gabardin,Yün karışım gabardin,Hafif ağırlıklı gabardin,Tencel gabardin,Pamuk gabardin gibi çeşitleri vardır.Gabardin kumaş çeşitleri özelliklere göre dokuma sıklığı veya çeşidine göre ayrılır.
Gabardin Kumaşlar Nerelerde Kullanılır

Gabardin kumaşı giyim alanında yaygın kullanılmaktadır.Başta olmak üzere gabardin kumaşı ;ceket,kumaş ayakkabı,pantolon erkek ve kadın giyimlerinde kullanılır.Hafif ağırlıklı olan gabardin kumaşlarıda spor giyimlerinde kullanılır.
Gabardinin Kısa Tarihçesi
Gabardin 1879 yılında Thomas Burberry tarafından bulundu ve patentini 1888 yılında aldı.Aynı zamanda Thomas Burberry moda evinin de kurucusudur.
Gabardinin başlarda dokusundan ve su geçirmezlik özellikleri ile diğer kumaşlardan daha kullanışlı ve rahattı.Orta çağda kullanılan pelerinlerin ve yağmurlukların maddesi olarak kullanılan gabardin sektöre girmiş oldu.Gabardinin eski zamanlarda bazı yerlerde adı geçmektedir Bunlardan bazıları şu şekildedir:

Ünlü kaşiflerden Roald Amundsen güney kutbuna ilk giden adam olarak 1911 yılında ve Ernest Sjackleton tarafından Antartica’ya yapılan bir yolculukta 1914 yılında kullanmışlardır.

Yine 1924 yılında George Mallory Evereste yapılan bir tırmanışta gabardin kumaşlı giysiler kullanmıştır.Fakat bu tırmanış başarız olmuşur.

Tekstil sektörleri 1950 yıllarından sonra gabardin kumaşını daha aktif bir şekilde kullanmaya başlamışlardır.Özellikle ceket pantolon ve takım elibeseleri üretmeye önem vermişlerdir.Gabardin kumaşı zaman ilerledikçe daha fazla üne özellikle rock kültürü tarafından sahip olarak giyim tarzı olarak benimsenmeye başlandı.